Blog

Zaburtowe silniki elektryczne – podstawowe informacje

W wielu łodziach i motorówkach stosowane są różne rodzaje silników. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują elektryczne jednostki napędowe, które w opinii wielu ludzi stanowią doskonałą alternatywę dla silników spalinowych. W dobie rosnących cen paliw taki wybór wydaje się być jak najbardziej rozsądny. Warto zastanowić się nad najważniejszymi cechami i zastosowaniami takich silników.

Zaburtowe silniki elektryczne montowane w różnych łodziach mogą spełniać zadania silników manewrowych, szczególnie w miejscach, w których obowiązuje zakaz korzystania z jednostek napędowych w wersji spalinowej. Generalnie nadają się one do stosowania w mniejszych jachtach i łodziach, ze względu na swoją niską moc.

Najważniejsze zalety silników elektrycznych

W opinii wielu ludzi, silniki elektryczne stosowane jako zaburtowe jednostki napędowe są rozwiązaniem niedrogim i ekologicznym. Dodatkową zaletą jest niska masa własna takich silników. Należy jednak pamiętać, że stosowanie silników elektrycznych wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich akumulatorów, które mogą ważyć sporo, a dodatkowo pojawia się problem ich prawidłowej utylizacji. Z drugiej strony sam zakup silnika, akumulatora i ładowarki nie wiąże się z koniecznością wydawania ogromnych kwot. Silniki spalinowe nie są dużo droższe i spalają mało paliwa, ale nie wszędzie można z nich korzystać.

Jak długo można pływać po naładowaniu akumulatora do pełna?

Czas pływania z naładowanym akumulatorem jest uzależniony od takich parametrów, jak pojemność akumulatora czy też moc jednostki napędowej, a także od masy napędzanej łodzi. W przypadku żelowego akumulatora o pojemności 100 Ah, czas pływania waha się w granicach od 2 do 12 godzin (istotne są wspomniane wyżej parametry). Czas ładowania takiego akumulatora może sięgać nawet 20 godzin.

Gdzie najlepiej sprawdzają się silniki zaburtowe w wersji elektrycznej

Urządzenia, jakimi są silniki elektryczne, gwarantują cichą pracę, łatwy montaż oraz wygodne użytkowanie. Nie trzeba się martwić zapewnieniem właściwego chłodzenia czy też wymianą oleju. Największą popularność takie silniki zyskały w środowisku wędkarskim, ponieważ umożliwiają wygodne i skuteczne napędzanie małych łódek. Rzadziej są one stosowane w małych jachtach. Czasami można znaleźć je w żaglówkach, ale spełniają tam zadania silników umożliwiających wykonywanie różnych manewrów w porcie. Optymalnym zastosowaniem takich silników jest napędzanie niewielkich łodzi, których masa nie przekracza poziomu 2 ton.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *