Blog

Noże do samoobrony i nie tylko

Do jednych z najpopularniejszych narzędzi stosowanych przez ludzi od bardzo dawna, zaliczają się różnego rodzaju noże. Służą one do samoobrony, przygotowywania posiłków czy też wykonywania wielu innych czynności (np. jako narzędzia wykorzystywane przy budowie obozowiska, szałasu, itp.). Szerokie zastosowanie noży sprawia, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych typów takich produktów.

W wielu polskich sklepach można znaleźć różne noże o szerokich zastosowaniach. Do niedawna wiele osób kojarzyło je z zastosowaniami kuchennymi czy też wojskowymi. Okazuje się jednak, że zastosowań takich produktów jest znacznie więcej. Czasami posiadają one dodatkowe cechy i elementy, które jeszcze bardziej zwiększają ich funkcjonalność.

Przykłady ciekawych noży

Jeśli chodzi o noże o bardziej nietypowych zastosowaniach to warto zwrócić uwagę na produkty, które oprócz ostrza posiadają specjalną konstrukcję umożliwiającą piłowanie gałęzi i innych materiałów. Warto korzystać z takich noży podczas biwaków, wycieczek w lasach, itp. Dobrym wyborem dla użytkowników jest kupno specjalnej pochwy nylonowej ze szlufkami umożliwiającymi umieszczenie jej na pasie.

Kolejną ciekawą grupę produktów stanowią noże do nurkowania, które są wykonane ze stali nierdzewnej z wypukłym szlifem. Są one przeznaczone do cięcia różnych rzeczy pod wodą. Dodatkowo świetnie radzą sobie z cięciem sznurów oraz lin. Takie noże posiadają stalowe rdzenie. Dzięki zastosowanie rękojeści z ABS i gumy, nóż taki trzyma się pewnie nawet w mokrej dłoni albo rękawicach.

Praktyczne noże wielofunkcyjne

Bardzo dużą furorę na rynku robią narzędzia wielofunkcyjne, które oferują między innymi funkcję noża. Klasycznym przykładem jest multitool wyposażony w zaawansowane technicznie rozwiązania i aż 9 przydatnych elementów, które znajdują zastosowanie w domach, podczas majsterkowania czy też w czasie biwaków, wycieczek, wypraw pieszych i nie tylko. Główną cechą takiego narzędzia jest zastosowanie trwałych, wysokiej jakości mechanizmów sprężynowych ułatwiających skuteczne wyciąganie i chowanie odpowiednich końcówek i elementów. Producenci narzędzi wielofunkcyjnych z funkcjami noży, zadbali o zastosowanie różnych wycięć i nawierceń, aby zmniejszyć masę całego produktu przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej sztywności.

Na co zwracać uwagę przy wyborze noża?

Wybierając noże warto zwrócić na jakość metalu, z którego wykonano ostrze. Najlepiej jeśli jest to stal nierdzewna odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest rękojeść, która powinna być trwała i zapewniać odpowiednio dobry chwyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *